अस्ट्रेलिया छैटौँ पटक विश्व विजेता,  कसरी हार्‍यो भारत?

आइसिसी एक दिवसीय क्रिकेट विश्वकप-२०२३ को उपाधि अस्ट्रेलियाले जितेको छ। आज अहमदाबादमा भएको फाइनलमा भारतलाई छ विकेटले पराजित गर्दै अस्ट्रेलियाले विश्वकपको उपाधि चुमेको हो। अस्ट्रेलिया योसँगै छैटौँ पटक विश्व विजेता बनेको हो। अस्ट्रेलियाले यसअघि सन् १९८७, सन् १९९९, सन् २००३, सन् २००७ र सन् २०१५ मा उपाधि चुमेको थियो ।

अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिलका अनुसार भारतले प्रस्तुत गरेको दुई सय ४१ रनको लक्ष्य अस्ट्रेलियाले चार विकेटको क्षतिमा ४३ ओभरमा पूरा गर्‍यो। अस्ट्रेलियाको जीतमा ट्राभिस हेडले एक सय ३७ रनको शतकमय पारी खेले। उनलाई मार्नुस लबुसेनले साथ दिए। लबुसेनले अविजित ५८ रन बनाए। साथै मिचेल मार्सले १५ र डिभेड वार्नरले सात, स्टेभन स्मिथले चार र ग्लेन म्याक्सवेलले अविजित दुई रन बनाए। भारतका लागि जसप्रित बुमराहले दुई र मोहम्मद कामी र मोहम्मद सिनराजले एक/एक विकेट लिए।

त्यसअघि टस हारेर पहिले ब्याटिङको अवसर पाएको भारतले निर्धारित ५० ओभरमा सबै विकेट गुमाउँदै दुई सय ४० रन बनाएको छ। उसका लागि विकेटकिपर केएल राहुलले एक सय सात बलमा ६६ रन बनाए। साथै विराट कोहलीले ५४ र कप्तान रोहित शर्माले ४७ रन बनाए। साथै सूर्यकुमार यादवले १८, कुलदीप यादवले १०, रविन्द्र जडेजा र मोहम्मद सिनराजले नौ/नौ रन बनाए भने अन्य ब्याटरले उल्लेखनीय योगदान गर्न सकेनन्।

अस्ट्रेलियाका लागि मिचेल स्टार्कले तीन विकेट लिए भने जोस हेजलउड र टप्या कुमिन्सले दुई/दुई विकेट लिए। साथै ग्लेन म्याक्सवेल र बदाम जाम्पाले एक/एक विकेट लिए । आईसिसि एक दिवसीय क्रिकेट विश्वकप, २०२३ को उपाधिका लागि आयोजक भारतले अस्ट्रेलियालाई दुई सय ४१ रनको लक्ष्य प्रस्तुत गरेको छ।

किन हार्‍यो भारत?

खासमा विश्वकपभर धमाकादार ब्याटिङ गरेको भारतीय टोली फाइनलमा नराम्ररी असफल भयो । शुभमन गिल आउट भए पनि सुरुवात पक्कै पनि आक्रामक थियो तर मध्य ओभरमा इनिङ्स पटरीबाट खस्कियो । नियमित अन्तरालमा विकेटहरू झर्न थाले र एकल-डबल पनि बनाउन गाह्रो भयो। ११ र ४० ओभरको बिचमा, भारतले केवल दुई बाउन्ड्री प्रहार गर्‍यो, जसको परिणाम २४० रनमा सीमित हुन पर्‍यो।

रोहित शर्माको लगत्तै अर्को ओभरमा श्रेयस अय्यरको आउट हुनु खेलको सबैभन्दा ठुलो टर्निङ प्वाइन्ट बनेको थियो किनभने यसका नयाँ ब्याट्सम्यान केएल राहुलले अय्यरले सक्ने स्ट्राइक रेटमा ब्याटिङ गर्न सकेनन्। क्रिजमा एक पटक एक खालका दुई समान ब्याट्सम्यान विराट (६३ बलमा ५४ रन) र केएल (१०७ बलमा ६६ रन) रहे। दुबै सेट हुन समय लाग्यो। विराट सेटल भए पनि राहुलको ब्याटिङका ​​कारण भारत पछि पर्‍यो । पछिल्लो दुई खेलमा शतक प्रहार गरेका श्रेयस चार रन बनाएर सस्तोमा आउट भए । यसपछि विराट र केएल राहुलले चौथो विकेटका लागि १०९ बलमा ६७ रनको साझेदारी गरे । दुवै ब्याट्सम्यान क्रिजमा बसे र अब रन रेट बढाउने देखिएपछि कमिन्सले विराटलाई बोल्ड गरे ।

प्रतियोगिताभर रविन्द्र जडेजाको ब्याट मौन रह्यो । फाइनलमा पनि त्यस्तै देखियो । आईपीएलमा अन्तिम बलमा चौका प्रहार गर्दै चेन्नईलाई जित दिलाएका जडेजाले उपाधि जित्ने खेलमा मात्र ९ रन बनाएका थिए । जाम्पाले मोहम्मद कामी (६) र जसप्रित बुमराह (१) लाई एलबीडब्ल्यू आउट गरे। सूर्य आफैं स्ट्राइक राख्नु भन्दा टेल ब्याट्सम्यानलाई स्ट्राइक दिनमा बढी विश्वास गर्थे। धेरै पटक अन्तिम बलमा सिंगल लिएको देखियो । अन्त्यमा १८ रन बनाएपछि उनले आफ्नो विकेट पनि फाले ।

फाइनलअघि भारतको १० म्याचको शानदार जितमा बलरहरूले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेका थिए। नयाँ बलबाट खेल हुँदा जसप्रित बुमराह र मोहम्मद सिराजको जोडीले विकेट लिएका थिए । मोहम्मद कामी फर्स्ट चेजमा आउने गर्थे, तर फाइनलमा रोहित शर्माले बुमराह र मोहम्मद शामीसँग ओपनिङ गर्ने निर्णय गरे जसले काम गरेन। अस्ट्रेलियाको स्कोर ४७/३ सुरुमा भए पनि मोहम्मद सिराजलाई आक्रमणमा ढिलोमा राख्ने चाल उल्टो साबित भयो। बल पुरानो भएपछि सिराजको किनारा धमिलो देखिन्थ्यो ।

फाइनलमा भारतले मात्र २४० रन बनाएको थियो र अस्ट्रेलिया चाँडै ४७/३ मा सीमित भयो। यहाँबाट थप दुई विकेट लिएर भारतले खेललाई पूर्ण रूपमा कब्जा गर्न सकिन्थ्यो तर आक्रमणको कमी थियो। ट्राभिस हेड (१३७) र मार्नस लाबुस्चेन (५८)ले चौथो विकेटका लागि १९२ रनको साझेदारी गर्दै अस्ट्रेलियालाई खतराबाट जोगाएको थियो। रोहित शर्माको कप्तानी यहाँ कमजोर देखियो । यो विकेट अझ आक्रमणकारी तरिकाले लिन सकिन्थ्यो।

 

श्रोत: आइएनएस-स्वतन्त्र समाचार

स्वतन्त्र समाचार सेवा / INS का अन्य पोस्टहरु:
Independent News Service (INS)

सम्पर्क आदर्श मार्ग, थापाथली, काठमाडौँ
फोन  : 01-4102022 / 01-4102121
इमेल : freedomnews2022@gmail.com

सोसल मिडिया

प्रधान सम्पादक: तारानाथ दाहाल

© 2021 Freedom News Service Pvt Ltd. All rights reserved

Copy link