कुपोषणका कारण हर्न अफ अफ्रिकाका ७० लाखभन्दा बढी बालबालिकाको जीवन संकटमा

हर्न अफ अफ्रिका भनिने अफ्रिकी देशहरू: सोमालिया, इथियोपिया र केन्यामा ५ वर्ष मुनिका ७० लाखभन्दा बढी बालबालिकाहरू कुपोषित र तत्काल पोषण सहयोगको आवश्यकतामा रहेका र १९ लाख भन्दा बढी बालबालिका गम्भीर कुपोषणबाट मर्ने जोखिममा भएको संयुक्त राष्ट्र बाल कोष (युनिसेफ) ले जनाएको छ ।

यस क्षेत्रमा ४० वर्षको यता भएको सबैभन्दा खराब खडेरीबाट जोगिए पनि कमजोर समुदायहरूले विगत तीन वर्षमा गाईवस्तु, बाली र सम्पूर्ण जीविकोपार्जन गुमाएको युनिसेफले जनाएको छ ।

“हर्न अफ अफ्रिकाको संकटका कारण बालबालिकाका लागि विनाशकारी भएको छ। विगत ३ वर्षमा, समुदायहरू बाँच्नको लागि चरम उपायहरू लिन बाध्य भएका छन्, लाखौं बालबालिका र परिवारहरूले खाना र पानीको खोजीमा निराशाका कारण आफ्नो घर छोडेका छन्। यस संकटले बालबालिकालाई बाल्यकालका अत्यावश्यक चीजहरू: पर्याप्त खाना , घर, सुरक्षित पानी र विद्यालय जान बाट वञ्चित गरेको छ ,” पूर्वी र दक्षिणी अफ्रिकाका लागि युनिसेफ क्षेत्रीय निर्देशक मोहम्मद फलले भनेका छन्।

वर्षाले केही राहत ल्याएको छ भने, सुक्खा जमिनले ठूलो मात्रामा पानी सोस्न नसक्ने भएकाले थप विस्थापन, रोगको जोखिम, पशुधनको क्षति र बालीनालीमा क्षति पुग्ने भएकाले बाढी पनि आएको छ । सोमालियामा, वर्षाले बाढी निम्त्याएको छ जसले घरहरू, खेतबारी र सडकहरूलाई क्षति पुर्याएको छ, साथै गाईवस्तुहरू बगाएको छ र विद्यालय र स्वास्थ्य सुविधाहरू बन्द भएको छ।

युनिसेफको प्रारम्भिक अनुमानहरूले सोमालियामा नदीको बाढीले कम्तिमा ४६०, ४७० मानिसहरूलाई असर गरेको देखाउँछ, जसमध्ये लगभग २१९,००० मुख्यतया बाढी-प्रभावित क्षेत्रहरूमा आफ्नो घरबाट विस्थापित भएका छन्, र २२ जनाको मृत्यु भएको छ।

बाढीले इथियोपियाका धेरै क्षेत्रहरूमा व्यापक विनाश र विस्थापन पनि गरेको छ। बाढीले पहिल्यै खडेरीबाट अत्यधिक प्रभावित जनसंख्याको जोखिमलाई गहिरो बनाएको छ किनभने बाढी र खडेरीले अति प्रभावित क्षेत्रहरू ओभरल्याप भएका छन्। बाढीले हैजालगायत स्वास्थ्य जोखिमलाई पनि बढाएको छ। हालको हैजाको प्रकोप इथियोपियामा अहिलेसम्म रेकर्ड गरिएको सबैभन्दा लामो प्रकोप भएको युनिसेफले जनाएको छ ।

“वर्षाले केही राहत र आशा ल्याएको छ, तर नयाँ खतराहरू पनि छन्, र रिकभरी रातारात हुँदैन,” फलले भनेका छन् । “परिवारहरूलाई वर्षौंको कठिनाइबाट मुक्त हुन “बाली र बथानहरू फेरि बढ्न समय लाग्ने भएकाले निरन्तर सहयोग अझै पनि महत्वपूर्ण रहेको” उनले बताएका छन् । ”

युनिसेफका अनुसार यस क्षेत्रभरि, इथियोपिया, केन्या र सोमालियामा २ करोड ३० लाख मानिसहरूले उच्च स्तरको खाद्य असुरक्षाको सामना गरिरहेका छन्। यस वर्षको पहिलो त्रैमासिकमा उपचार खोज्ने गम्भीर कुपोषित बालबालिकाको सङ्ख्या गत वर्षको तुलनामा निकै बढी रहेको र केही समयसम्म उच्च रहने सम्भावना छ ।

हैजा, दादुरा, मलेरिया, र अन्य रोगहरू लगायतका प्रमुख प्रकोपहरू यस क्षेत्रभरि जारी छन्, चरम मौसम अवस्था र कमजोर स्वास्थ्य प्रणालीले बिग्रिएको छ। स्थानीय बजारहरूमा खाद्यान्नको मूल्य उच्च रहेकाले बालबालिका र परिवारलाई बोझ भएको छ । जलवायु संकटले परिस्थितिको गम्भीरतालाई थप गम्भिर बनाइरहेको छ जसका कारण कुपोषण र विस्थापनमा वृद्धि भएको छ ।

सन् २०२२ मा दाताहरूको सहयोगले तीन करोडभन्दा बढी बालबालिका र आमाहरूलाई कुपोषणको सिकार हुनबाट जोगाएउन रोकथामका लागि सेवाहरू प्रदान गर्न सक्षम बनाएको फलले भनेका छन् ।

जिएनबीबाट

श्रोत: आइएनएस-स्वतन्त्र समाचार

स्वतन्त्र समाचार सेवा / INS का अन्य पोस्टहरु:
Independent News Service (INS)

सम्पर्क आदर्श मार्ग, थापाथली, काठमाडौँ
फोन  : 01-4102022 / 01-4102121
इमेल : freedomnews2022@gmail.com

सोसल मिडिया

प्रधान सम्पादक: तारानाथ दाहाल

© 2021 Freedom News Service Pvt Ltd. All rights reserved

Copy link