सन् २०१८ को ट्विटका आधारमा अल्ट न्यूजका सहसंस्थापक मोहम्मद जुबैर पक्राउ

समाचारहरूको तथ्य परीक्षण गरेर आम मानिसलाई गलत समाचार तथा हल्लाबाट जोगाउने काम गर्दै आएको भारतको प्रसिद्ध वेबसाइट अल्ट न्यूजका सहसंस्थापक मोहम्मद जुबैरलाई सोमबार दिल्ली पुलिसले पक्राउ गरेको छ। हिन्दू धार्मिक भावनामा ठेस पुर्‍याएको आरोपमा पक्राउ गरिएको स्रोतले जनाएको छ।

त्यहाँका डिसीपी केपीएस मल्होत्राले गिरफ्तारीको पुष्टि गरेका छन्। डिसीपी केपीएस मल्होत्राले भने, ‘आज पीएस– स्पेशल सेलमा दफा १५३ ए/२९५ ए आईपीसी अन्तर्गत दर्ता भएको मुद्दाको अनुसन्धानका क्रममा पर्याप्त प्रमाण भेटिएपछि मोहम्मद जुबैरलाई पक्राउ गरिएको हो। उनलाई थप अनुसन्धानका लागि म्याजिस्ट्रेटमा पेश गरी थप अनुसन्धान भइरहेको छ।

अल्ट  न्यूजका सहसंस्थापक प्रतीक सिन्हाले ट्वीट गरेर भनेका छन्, “दिल्ली पुलिसको विशेष सेलले सोमबार बिहान मोहम्मद जुबैरलाई २०२० मा दर्ता भएको मुद्दामा सोधपुछको लागि बोलायो। यस मुद्दामा उनलाई उच्च अदालतले गिरफ्तारीबाट जोगाउनका लागि जमानत दिएको थियो।”

प्रतीकले भनेका छन्, “यद्यपि उनलाई अर्को जाहेरीको सम्बन्धमा पक्राउ गरिएको बेलुका ६:४५ मा हामीलाई जानकारी दिइएको छ जसको लागि कुनै सूचना दिइएको थिएन। न त उनलाई पक्राउ गरिएको कानुनका बारेमा नै हामीलाई जानकारी दिइएको छ। यति मात्र होइन, बारम्बार आग्रह गर्दा पनि एफआइआर(जाहेरी)को प्रतिलिपि पनि दिइएको छैन।

समाचार एजेन्सी एएनआईका अनुसार, दिल्ली पुलिसका एक वरिष्ठ अधिकारीले भने मोहम्मद जुबैरको ट्वीटमा आपत्ति जनाउँदै हनुमान भक्त @balajikijaiin ह्यान्डलले ट्विटरमा पोस्टको आधारमा यो मुद्दा दर्ता गरिएको हो। सन् २०१८ मा गरिएको यो ट्वीटमा मोहम्मद जुबैरले लेखेका छन्, ‘२०१४ अघि: हनिमून होटल र २०१४ पछि: हनुमान होटल।’

दिल्ली पुलिसका अनुसार, एउटा तस्बिर (ट्विटमा) देखाइएको थियो, जसमा ‘हनिमून होटल’ को साइनबोर्डलाई ‘हनुमान होटल’मा परिवर्तन गरिएको छ। हनुमान भक्त @balajikijaiin ले ट्वीट गरे, ‘हाम्रा भगवान हनुमानजीलाई हनीमूनसँग जोड्नु भनेको हिन्दुहरूको सीधा अपमान हो, किनभने उहाँ ब्रह्मचारी हुनुहुन्छ। यो मान्छे लाई कारबाही होस्। ‘

दिल्ली पुलिसले मोहम्मद जुबैरको तस्बिर र शब्दहरू सहितको यो पोस्ट एक धार्मिक समुदाय विरुद्ध अत्यधिक उत्तेजक छ र जानाजानी गरिएको हो। यो जनतामा घृणा जगाउन पर्याप्त छ र सार्वजनिक शान्ति कायम गर्न विरुद्ध जान सक्छ।

दिल्ली पुलिस अधिकारीले भने कि मोहम्मद जुबैरको पोस्टको आधारमा यो मुद्दा दर्ता गरिएको हो।

अधिकारीले भने जब दिल्ली पुलिसलाई ट्विटर ह्यान्डलबाट अलर्ट गरिएको थियो कि मोहम्मद जुबैरले विगतमा आपत्तिजनक ट्वीटहरू गरेका थिए र उनका समर्थकहरू/ सामाजिक मिडिया संगठनहरूले बहस /घृणा गर्नेहरूको सम्पूर्ण शृंखला बनाएका थिए, तिनीहरूको अनुसन्धान गरिएको थियो।

ती अधिकारीका अनुसार मोहम्मद जुबैरले प्रश्नहरू बेवास्ता गरिरहे। न त अनुसन्धानका लागि आवश्यक प्राविधिक उपकरण उपलब्ध गराए न त अनुसन्धानमा सहयोग गरे। अनुसन्धानका क्रममा उनको आचरण शंकास्पद देखिएको थियो। त्यसपछि उनलाई पक्राउ गरिएको हो। उनीहरूलाई प्रहरी हिरासतमा राख्न अदालतमा उपस्थित गराइएको छ।

केही दिन अघि उत्तर प्रदेशको सीतापुर जिल्लाको खैराबादको एक प्रहरी चौकीमा मोहम्मद जुबैर विरुद्ध एफआईआर पनि दर्ता भएको थियो। उनले यति नरसिम्हानन्द, महन्त बजरंग मुनि र आनन्द स्वरूपलाई ‘घृणा फैलाउने’ भन्दै गरेको ट्वीटपछि एफआईआर दर्ता गरिएको हो।

प्रतिवेदनका अनुसार आफूलाई राष्ट्रिय हिन्दू शेरसेनाका जिल्ला प्रमुख भनिरहेका भगवान शरणले सीतापुरको खैराबाद प्रहरी चौकीमा दिएको उजुरीका आधारमा प्रहरीले जुबैर विरुद्ध भारतीय दण्ड संहिताको धारा २९५ ए (अपमानजनक) मुद्दा लगाएको हो। कुनै पनि वर्गको धर्म वा धार्मिक आस्था ) सूचना प्रविधि ऐनको दफा ६७ (इलेक्ट्रोनिक रूपमा अश्लील सामग्री प्रकाशन वा प्रसारण गर्ने) ( उनीहरूको धार्मिक भावनामा चोट पुर्याउने उद्देश्यले जानाजानी र दुर्भावनापूर्ण कार्य ) अन्तर्गत मुद्दा दर्ता गरिएको छ।

मे २७ मा, ट्वीटको शृङ्खलामा जुबैरले भारतीय समाचार टिभी च्यानलहरूमा प्रसारित प्राइम टाइम बहसलाई निशाना बनाएका थिए, जसमा उनले ज्ञानवापी मस्जिदमा चलिरहेको विवादको सन्दर्भमा भनेका थिए, “यसले (टिभी न्यूज च्यानल) घृणा फैलाउँछ। अन्य धर्मका बारेमा भ्रष्ट भाषा बोल्ने मञ्च बनेको छ।

 

श्रोत: आइएनएस-स्वतन्त्र समाचार

स्वतन्त्र समाचार सेवा / INS का अन्य पोस्टहरु:
Independent News Service (INS)

सम्पर्क आदर्श मार्ग, थापाथली, काठमाडौँ
फोन  : 01-4102022 / 01-4102121
इमेल : freedomnews2022@gmail.com

सोसल मिडिया

प्रधान सम्पादक: तारानाथ दाहाल

प्रबन्ध सम्पादक: राजेश घिमिरे

© 2021 Freedom News Service Pvt Ltd. All rights reserved

Copy link
Powered by Social Snap