विपक्षी जुर्मुराउन थालेपछि ‘एक देश, एक चुनाव’ को नीतिमा भाजपा सरकार

विपक्षीहरू सक्रिय हुन थालेपछि भारतीय जनता पार्टी (भाजपा) नेतृत्वको सरकारले ‘एक देश, एक चुनाव’ काे रणनीति अगाडि सारेको छ। यसले विपक्षीलाई चुनाव लड्न असहज हुने बताइएको छ। लाेकसभा र विधानसभा चुनाव एकैचाेटि गराउन भाजपाले यो रणनीतिक हतियार अगाडि सारेको जानकारहरू बताउँछन्।

खासमा, भारतमा लोकसभा चुनाव सयमभन्दा अघि या पछि गराउने सरकारको कुनै उद्देश्य छैन । यो कुरा केन्द्रीय सूचना प्रसारणमन्त्री अनुराग ठाकुरले एउटा अन्तर्वार्तामा पनि भन्नुभएको छ । उहाँका अनुसार आम चुनाव समयभन्दा अघि या पछि गराउने सरकारको कुनै इच्छा छैन ।

‘प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी आफ्नो कार्यकालको अन्तिम दिनसम्म देश र जनताको सेवा गर्न चाहनुहुन्छ,’ मन्त्री अनुरागले भन्नुभएको छ, ‘भारतीय जनता पार्टी (भाजपा) लामो समयदेखि एक देश एक चुनावको समर्थनमा छ । यसले समय र पैसा बच्ने र उक्त पैसा गरिब तथा देशको विकासमा लगाउन सकिन्छ ।’

खासमा विशेष संसद् बोलाउने र ‘एक देश एक चुनाव’माथि उच्चस्तरीय समिति गठनपश्चात् लोकसभा चुनाव समयभन्दा अगाडि हुन सक्ने अनुमान गरिएको छ ।

एक देश, एक चुनावमाथि रामनाथ कोविन्द कमिटीले सूचना जारी हुनुअघि नै यसमाथि काम गर्न थाल्नुभएको छ । भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार केन्द्रीय कानुन मन्त्रालयका उच्च अधिकारीले आइतबार पूर्वराष्ट्रपति कोविन्दसँग भेटघाट गरी उहाँलाई एक देश, एक चुनावबारे ब्रिफिङ गरिएको छ ।

‘एक देश एक चुनाव संघ र राज्यमाथिको हमला’

कांग्रेस अध्यक्ष मल्लिकार्जुन खड्गेले मोदी सरकार लोकतान्त्रिक भारत बिस्तारै तानाशाहीमा परिणत होस् भन्ने चाहेको सामाजिक सञ्जालमा लेख्नुभएको थियो । उहाँको भनाइ थियो, ‘एक देश, एक चुनावमाथि कमिटी बनाउने यो नौटंकी भारतको संघीय ढाँचा बर्बाद गर्ने हतकण्ठा हो । २०२४ मा जनतासँग एक देश, एक चुनावको उपाय छ । त्यो हो, भाजपाको कुशासनबाट छुटकरा पाउनु ।’

दिल्लीका मुख्यमन्त्री अरविन्द केजरीवाल भन्नुहुन्छ, ‘देशका लागि के जरुरी छ ? एक देश, एक चुनाव– धनी होस् या गरिब सबैलाई एकजस्तो शिक्षा; एक देश, एक चुनाव– धनी होस् या गरिब, सबैलाई उत्कृष्ट उपचार । आम जनतालाई एक देश, एक चुनावले के दिन्छ ?’

सरकार भन्छ– हरेक वर्ष समय तय नभई हुने चुनाव रोकिनुपर्छ

२०१५ डिसेम्बरमा संसद्को स्थायी समितिले ७९औं प्रतिवेदनमा लोकसभा र विधानसभा चुनाव दुई चरणमा गराउन सिफारिस गरेका थियो । यही शनिबार जारी सूचनमा सरकारले विधि आयोगको १७०औं प्रतिवेदनको हवाला दिँदै प्रत्येक वर्ष समय तय नभई हुने चुनाव रोकिनुपर्ने बताएको छ ।

सरकारका अनुसार एकपटक फेरि १९५१–१९६७ सम्म चलेको एक देश, एक चुनावी व्यवस्थातिर फर्किनुपर्छ । अपवादको स्थितिमा मात्रै अलग चुनाव हुनुपर्छ । लोकसभा र विधानसभाको चुनाव पाँच वर्षमा एकपटक हुनुपर्छ ।

मोदी सरकाले डाक्यो विशेष सत्र

एक देश, एक चुनावको चर्चा चलिरहँदा केन्द्रीय सरकारले संसद्को पाँच दिन विशेष सत्र डाकेको छ । यो सत्र सेप्टेम्बर १८ देखि २२ सम्म चल्नेछ । तर यो सत्र किन बोलाइएको हो भन्ने कुनै स्पष्ट जानकारी आएको भने छैन ।

श्रोत: आइएनएस-स्वतन्त्र समाचार

स्वतन्त्र समाचार सेवा / INS का अन्य पोस्टहरु:
Independent News Service (INS)

सम्पर्क आदर्श मार्ग, थापाथली, काठमाडौँ
फोन  : 01-4102022 / 01-4102121
इमेल : freedomnews2022@gmail.com

सोसल मिडिया

प्रधान सम्पादक: तारानाथ दाहाल

प्रबन्ध सम्पादक: राजेश घिमिरे

© 2021 Freedom News Service Pvt Ltd. All rights reserved

Copy link
Powered by Social Snap