हुँदैछ अमेरिकामा सरकार बन्द: के असर पर्छ?  

सुनिल मणि दाहाल

सरकार बन्द हुन नदिन अमेरिकी संसद्ले आगामी ७२ घण्टाभित्र ठोस निर्णय गरिसक्नु पर्ने भएको छ । किनकी हालको सरकारी कोषको म्याद आइतबार पूर्वीय समय दिउँसो १२:०१ मा सकिँदैछ।

अमेरिकामा सरकार बन्दको घटना नौलो भने होइन। तर यसले अमेरिका भित्र मात्र नभएर विश्वमा नै असर गर्दछ। यति बेला अमेरिकी काँग्रेसबिच बजेटमा नीतिगत विषयका लागी लेनदेन चलिरहेको छ जसले सरकार बन्दको अवस्था सृजना भएको छ। सम्भावित सरकार बन्द हुने आशङ्कामा धेरै अमेरिकीहरू यसको प्रभावको बारेमा सोचिरहेका छन्। सरकारी बन्द हुनु अवश्य पनि चिन्ताजनक विषय हो किनकि यसले दैनिक जीवन, सरकारी सेवाहरू र अर्थतन्त्रका विभिन्न पक्षहरूमा दूरगामी प्रभाव पार्न सक्छ।

सरकार बन्द भनेको के हो ?
सरकार बन्द तब हुन्छ जब काँग्रेसले सङ्घीय एजेन्सीहरू र कार्यक्रमहरू सञ्चालन गर्न आवश्यक कोष बिलहरू पारित गर्न असफल हुन्छ। संक्षेपमा, बजेट पास नहुँदा सङ्घीय सरकार आंशिक वा पूर्ण रूपमा बन्द हुन जान्छ। बन्दको सबैभन्दा सामान्य कारणमा सङ्घीय बजेटमा सहमतिमा पुग्न सांसदहरू असक्षम हुनु नै हो ।

सङ्घीय कर्मचारीहरूमा प्रभाव
सरकारी बन्दको सबैभन्दा तत्काल र ठोस परिणामहरू मध्ये सङ्घीय कर्मचारीहरूमा पर्ने प्रभाव हो। पार्क रेन्जरदेखि आयकरका एजेन्टहरूसम्मका हजारौँ सरकारी कर्मचारीहरू काँग्रेस सहमतिमा नपुगेसम्म तलब बिना नै काम गर्नु पर्ने हुन सक्छ। यसबाट ती कर्मचारीहरू र उनीहरूको परिवारको लागि आर्थिक कठिनाइ निम्त्याउन सक्छ।

बन्दको समयमा, सङ्घीय एजेन्सीहरूले सबै अनावश्यक कामहरू रोक्नु पर्छ र बन्द हुन्जेल तलब वितरण रोकिने छ । लगभग ४० लाख अमेरिकी सङ्घीय कर्मचारीहरू यसबाट प्रभावित हुनेछ । आवश्यक कामदारहरू, जस्तै एयर ट्राफिक नियन्त्रकहरू र सुरक्षा अधिकारीहरूले बन्दको अवधिमा पनि काम गर्नुपर्छ, तर अन्य सङ्घीय कर्मचारीहरूलाई बिदा लिन लगाइने वा अस्थायी रूपमा बेतलबी बसाइने छ ।

क्लिनिकल परीक्षण, बन्दुक परमिट, र राहदानी जस्ता सरकारी सेवाहरू समेत प्रभावित हुने छन् र सेवाग्राहीहरूले समयमा सेवा पाउने छैनन् । सङ्घीय सरकारसँग जोडिएका व्यवसायहरू, जस्तै सङ्घीय ठेकेदार (कनट्र्याक्टर) वा राष्ट्रिय निकुञ्जहरू लगायत वरपरका पर्यटक सेवाहरू पनि अवरुद्ध  हुनेछ ।

हवाई यात्रामा प्रभाव
सरकारी बन्दका कारण सम्भावित रूपमा चलिरहेको हवाई ट्राफिक नियन्त्रकको अभाव हुन सक्छ। यसले हवाई अड्डाहरूलाई असर गर्नेछ र हवाई यात्राको लागि अत्यावश्यक लगायत धेरै सङ्घीय कर्मचारीहरूको भुक्तानीको अभावको कारण हुनेछ।

सङ्घीय सहायतामा प्रभाव
सरकारी बन्दले आमाबाबु र बच्चाहरूलाई महत्त्वपूर्ण सङ्घीय सहायता भुक्तानी, र शरणार्थीहरूका लागि कार्य अनुमति (वर्क परमिट) प्रदान गर्ने कार्यमा असर गर्न सक्दछ ।

सार्वजनिक सेवा अवरुद्ध
सरकारी बन्दले विभिन्न सार्वजनिक सेवाहरू पनि अवरुद्ध गर्दछ। राष्ट्रिय निकुञ्जहरू बन्द हुन सक्छन्, राहदानी आवेदन र स्वीकृति ढिलाइ हुन सक्छ, र गैर-आवश्यक सरकारी कार्यहरू रोकिन सक्छन्। यो विशेष गरी सेवाग्राहीहरूका लागि निराशाजनक हुन सक्छ, जस्तै पर्यटकहरू र सरकारी सहायताको आवश्यकता भएका व्यक्तिहरू।

आर्थिक प्रभावहरू
सरकारी बन्दको आर्थिक परिणामहरू नकारात्मक हुन सक्छन्। यसले सरकारी अनुदान प्राप्त गर्दै आएकाहरूलाई असर गर्दछ , आर्थिक डेटा रिपोर्टिङलाई असर गर्छ, र वित्तीय बजारहरूमा अनिश्चितता निम्त्याउन सक्छ। सरकारी अनुदानहरूमा भर परेका व्यवसायहरूले ढिलाइ वा वित्तीय घाटाको सामना गर्न सक्छन् , र उपभोक्ताको विश्वास गुमाउन सक्छन् ।

स्वास्थ्य हेरचाह र अनुसन्धान
सरकारी एजेन्सीहरूमा प्रभाव जस्तै सार्वजनिक स्वास्थ्य र चिकित्सा अनुसन्धानमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्दै आएका राष्ट्रिय स्वास्थ्य संस्थान (NIH) र रोग नियन्त्रण र रोकथाम केन्द्र (CDC) ले समेत बन्दको असर व्यहोर्नु पर्ने छ । सरकारी बन्दले सार्वजनिक स्वास्थ्य सङ्कटहरूलाई सम्बोधन गर्दै काम गर्न , अनुसन्धान सञ्चालन गर्न, र वैज्ञानिकहरू र स्वास्थ्य सेवा संस्थाहरूलाई अनुदान प्रदान गर्ने कार्यमा बाधा पुर्‍याउन सक्छ।

राजनीतिमा प्रभाव
सरकार बन्दको प्रभाव राजनीतिमा पनि पर्दछ । लामो समय सरकार बन्द भएमा निर्वाचित प्रतिनिधिहरूले साझा सहमति खोज्न असफल हुँदा सरकारमा जनताको विश्वास घटाउन सक्छ।

निष्कर्ष
सरकारी बन्द अमेरिकामा असामान्य भने होइन। यसको असर सङ्घीय कर्मचारी, जनता, अर्थतन्त्र र विभिन्न सरकारी सेवाहरूमा पर्न सक्छ। तर , केही सरकारी निकायहरू यस बन्दको प्रभावमा पर्ने छैनन् – उदाहरण कालागि सामाजिक सुरक्षाको भुक्तानी। तर अन्य सरकारी कार्यहरू गम्भीर रूपमा कटौती हुनेछन्। सरकारी बन्दले धेरै सङ्घीय कर्मचारीहरूलाई आर्थिक तनाव दिन सक्छ, जस्तै २०१८ – २०१९ मा ठुलो बन्द ३५ दिन कोष ल्याप्सको समयमा भएको थियो । बन्दको अवधि अप्रत्याशित हुनेछ र केही घण्टा देखि धेरै हप्ता सम्म रहन सक्छ।

अमेरिकी काँग्रेसले बजेट वार्ताको क्रम जारी गर्दै गर्दा उनीहरूका निर्वाचित प्रतिनिधिहरूले बन्दलाई रोक्न र राष्ट्रमा यसको प्रभावलाई कम गर्न साझा आधार फेला पार्न सक्छन् भन्ने अमेरिकीहरूले आशा गरेका छन् ।

श्रोत: आइएनएस-स्वतन्त्र समाचार

सुनिलमणि दाहाल का अन्य पोस्टहरु:
Independent News Service (INS)

सम्पर्क आदर्श मार्ग, थापाथली, काठमाडौँ
फोन  : 01-4102022 / 01-4102121
इमेल : freedomnews2022@gmail.com

सोसल मिडिया

प्रधान सम्पादक: तारानाथ दाहाल

© 2021 Freedom News Service Pvt Ltd. All rights reserved

Copy link